Sură Culturală Gușterița, centru educațional, cultural și social pentru copii!

Fiecare copil are dreptul la educatie, formare profesionala si sociala!

Pe parcursul anilor, firma UNIMAT s-a implicat si a sustinut diferite evenimente culturale, sportive, artistice, de divertisment, precum si actiuni sociale si de sprijinire a unor ONG-uri cu specific educational sau caritabil. Acum a venit randul unui proiect foarte frumos dedicat copiilor, si anume transformarea unei suri vechi, din cartierul sibian Gusterita, intr-un mic „Palat al Copiilor”. Sura Culturala Gusterita va fi astfel un centru educational, cultural si social pentru copii,  unde  vor fi organizate cursuri de muzica, teatru, limbi straine, ateliere creative, vizionari de filme educationale, ateliere de pictura si lucru manual.

Initiativa acestui proiect ii apartine Asociatiei Dia.Logos care in parteneriat cu Parohia Ortodoxa Gusterita, au pus bazele acestui frumos proiect pentru copii si despre copii. Parintele Alexandru Ionita ne-a facut cunoscut acest proiect minunat iar noi, cei de la UNIMAT, am acceptat cu tot dragul sa sustinem transformarea unei suri vechi in ceva frumos si benefic copiilor.

Sura, veche de peste 100 de ani, a fost folosita ca grajd de animale iar in ultimi 30 de ani a fost abandonata. Cei de la Asociatia Dia. Logos, impreuna cu Parohia si cu voluntarii implicati, au reusit consolidarea structurii de rezistenta a surii, adaugarea de ziduri unde erau doar pereti din scanduri si schimbarea acoperisului, astfel ca in prezent cladirea este la stadiul „la rosu”. Noua „sura” va pune la dispozitia copiilor o sala multifunctionala, o bucatarie, o baie si doua ateliere de lucru la mansarda cladirii. Astfel, copii  vor beneficia in mod gratuit de cele mai bune conditii si se vor putea bucura de toate activitatile sustinute.

Pentru finalizarea proiectului insa mai e mult de munca, dar comunitatea sibiana sigur nu va ramane indiferenta in fata acestui proiect frumos dedicat copiilor.  Noi deja ne-am implicat, iar materialele noastre de constructii au ajuns la destinatie.

Iata si mesajul frumos primit din partea parintelui Alexandru Ionita: „Deja au venit materiale de constructii. Multumim nespus de mult! Zile binecuvantate sa aveti!”

Asteptam cu drag sa vedem primele cursuri ale copiilor in aceasta cladire noua.

Articol apărut pe unimat.ro

https://www.unimat.ro/evenimente/sura-culturala-gusterita-centru-educational-cultural-si-social-pentru-copii/